Principals, stand up for your support staff

Six months of negotiations with no pay offer. No funding increase. Nothing.

We've gathered almost 50,000 signatures on our petition to lift the operations grant funding freeze. Thousands of staff have been to paid union meetings. We've had hundreds of conversations as part of our Better Funding, Better Learning Heartland campervan tour. Dozens of MPs have taken up our invitation to walk in the shoes of support staff, and see first-hand what their work is like.

Despite this, the Government has remained deaf to support staff demands. There's been no pay offer at all. And because the Government has frozen the operations grant, even if the Ministry did offer a pay increase, principals will have to look for ways to fund that increase.

So we're asking New Zealand's principals to join us in an open letter to the Government. We're asking them to get serious and offer support staff a fair pay settlement—and fund it properly, so that schools don't have to make cuts to afford it.

Your support staff deserve a fair pay settlement.

We're asking principals to back their support staff and join this open letter.

Will you sign?

OPEN LETTER TO THE GOVERNMENT FROM SCHOOL PRINCIPALS OF NEW ZEALAND

Teacher aides, librarians, office administrators and other support staff do essential and highly valued work to support children’s learning. My school could not run without them.

These support staff are currently negotiating a pay increase with the Ministry of Education.

I want to be able to pay my staff more. But the Government’s freeze on school funding in 2017 means any increase the Ministry offers support staff as a result of these negotiations will force me to either cut teacher aides’ hours to afford a higher pay rate, or to cut other learning resources.

Either way, my staff remain underpaid, and children who need learning support the most will lose too.

The only solution is for the Government to offer support staff a fair pay settlement that’s also funded so schools and kids aren’t forced to pay the cost of it.

Signed

Richard Anderson, Kaimata School

Sue Bewley, Nelson Park School

Gina Benade, Sancta Maria Catholic Primary School

Chris Neison, Waitoki School

Paul Johnson, Tikorangi School

Suzi de Gouveia, St. Teresa's School

Gareth Swete, Sawyers Bay School

Carol Sullivan, St Ignatius Catholic School

Raewyn Saunders, Fendalton Open-air School

Karen Poole, Tawhai School

Margaret Kaa, Tuakau School

Shane Robinson, Maungaraki School

Riki Teteina, Newton Central School

Bruce Ellison, Heathcote Valley School

Jo Buckley, St Bernadette's School

Fiona Hawes, Tauranga Primary School

Simon Thomas , Parkview School

Kaylene Macnee, Pinehaven School

Suzanne Su'a, Trentham School

Steve Turnbull, Concord School

Stephanie Madden, Abbotsford School

Alister McCosh, Picton School

Wendy Gray, Napier Intermediate School

Lisa Malones, Mangaroa School

Jo Grant, Upper Hutt School

Delanee Dale, Maungawhau School

Jennifer Clarke, Opoho School

Mel Jewiss, Pine Hill School

Shelley Wilde, Tainui School

Brent Caldwell, Mornington School

Vicki Nicolson, Port Chalmers School

Christine MacDonald, St Pius X School, Titahi Bay

Carmen Jennings, Discovery School

Wayne Asplin, Ngahinapouri Primary School

Timu Niwa, Tangimoana School

Clive Morris, Drury School

Cushla Seamer, Taupo Primary School

Marriene Langton, West Spreydon School

Greg Riceman, Raureka School

Linda Low, Birkdale North School

Graham McDonald, Raumati South School

Christian Couper, Little River School

Sonya Kaihe, Tinopai School

Sheryl Fletcher, Bayfield School

Paul Barker, Kaeo School

Tony Westrupp, Kaukapakapa School

Mary Baigent, Mararoa School

Craig McGregor, Kuratau School

Wikitoria Te Pou, Waimana School

Ginny Macfarlane, Rotherham School

Ian Leckie, Hautapu School

Jude O'Keefe, Sanson School

Susanne Simmons-Kopa, Te Kura Amorangi o Whakawatea

Barry Schon, Johnsonville School

Colin McHutchon, Heriot School

Julie Cowan, Reremoana School

Margaret Hutchinson, Maungaturoto Primary School

Lindsay Child, Bayswater School

Jeannette Craig, Rutherford Primary School

Daphne Mika, Te Kura Kaupapa Maori Manurewa

Pearl Murti, Wainuiomata Intermediate School

Dee Luckin, St John Bosco School

Nanci-Lee Katene, Te Kura Kaupapa Maori o Tamarongo

Lynda Stuart, May Road School

Jane Danielson, Hingaia Peninsula School

Linda Birch, St Brigid's School Johnsonville

Louise Green, Khandallah School

John McLean, Pukeatua School

Mary O'Regan, Maidstone Intermediate School

Vicki Knell, Omokoroa Point School

Nicky Brell, Malfroy School

Gavin Oliver, Pukete School

Judith Gribble, Taupiri School

Heather Rewiri, Ranui School

Irene Ogden, Henderson North School

Dianne Prendergast, Springston School

Dave Lamont, St Benedict's School Khandallah

Jill Pears, Diamond Harbour School

Jaco Broodryk, Whakarongo School

Lisa Cavanagh, Silverstream School

Michael Williams, President, Secondary Principals Association of New Zealand

Regina Rasheed, Zayed College for Girls

Jennifer Crofskey, Welbourn School

David Armstrong, Sacred Heart Primary Timaru

Rachel Evans Boyd, Paparimu School

T Arthurs, Paparangi School

Whetu Cormick , President New Zealand Principals' Federation

Suzanne Goodin, Redwood School

Sandra Connor, St Joseph's School Hastings

Chris Nord, Mt Pleasant School Christchurch

Stephen Autagavaia, St Patrick's Catholic School Taumarunui

Elizabeth Heatley, Sacred Heart School Petone

Phyllis Bhana, TKKM o Te Puaha o Waikato

Aaron Richards, St Joseph's School, Papanui

Ana Biddle , Te Kura Kaupapa Maori o Whatatutu

Andy Thompson, St Joseph's Catholic School, Onehunga

Anthony Noble-Campbell, Mangere East Primary School

Bevan Clark , Blaketown School

Brian Rolfe, Shelly Park School

Carmel Bullot, St Patrick's School

Chris Birch , Kereru School

Colin Dale, Murrays Bay Intermediate School

David McNair, Gordonton School

Diana King, Ruakituri School

Dion Stechmann, Glentunnel School

Garry Anderson, The Terrace School

Geoff Siave, Shirley Intermediate School

Graeme Barber, Woodend School

Gretchen Smith, Wharenui School

Jacqui Luxton, St Mary's School, Whanganui

Jane Culhane , Waimataitai School

Jason Tane , Moerewa School

Jo Brady, St Joseph's Catholic School, Whakatane

John Taylor-Smith, Miramar Central School

Justin Neal, Mahana School

Kelvin Woodley, Tapawera Area School

Kym Scown, Ohoka School

Linda Jefferies, Normanby School

Lynley Ward , Makarora School

Marilyn Dunn, Ruakaka School

Martyn Weatherill, Laingholm Primary School

Michaela Phillips, Tokirima School

Mike Tilyard, Waihi Beach School

Neil Worboys , Hampton Hill School

Nolian Andrew, Wainui Beach School

Pat Newman, Hora Hora School

Paul Shepherd, Maunu School

Philippa Julie Wright, Hamilton East School

Richard Lambert, Wairoa Primary School

Robyn Isaacson, Flaxmere Primary school

Sally Wilson, Kamo Primary School

Sharon Booth, Goldfields School

Simonne Goodall, Randwick School

Sue Clement, Te Aro School

Susan Jackson, West Melton School

Tina Colvin, Te Kura Akonga o Manurewa

Tracy Fraser, Tauhara Primary School

Vivienne Goldsmith, Tauhoa School

Yvonne Marshall, St Joseph's Catholic School, Matamata

Aaron Vercoe, Redwoodtown School

Anand Muthoo, Green Bay School

Angela Main, Waihi Central School

Anton Heyns, St Mary's Primary School

Blair Johnston, Pokeno School

Bridget Rika, St Joseph's Catholic School. Matata

Carmel Hoetawa, Mountview School

Chris Dibben, Tawhero School

Corinne Hansell, Stanhope Road School

David Nott, Mayfield School

Diana Peri, Oranga School

Donna Andrews, Tirohanga School

Gary Marsh, Balaclava School, Dunedin

George Ihimaera, Kereru Park Campus

Graeme Rix, Pukekohe Hill

Hamish McDonald, Anderson's Bay School

James Le Marquand, Arohanui Special School

Jane Gallen, Haumoana School

Dora McLeod, Te Kura Kaupapa Maori o Piripono

Jo Duston, Westport South School

John Wootton, Adventure School

Karen Wellington, Maoribank School

Ken Heaphy, Albury School

Laurie Thew, Manurewa Central School

Linda Larsen, Te Poi School

Lynn Burrell, Patutahi School

Mark Ashmore-Smith, Ouruhia School

Mary Healey, Oamaru Intermediate School

Michelle Edwards , Peria School

Moira Howard Campbell, Levin North School

Nenah Kelemete, St Joseph's School, Dannevirke

Norah Schreiber, James Street School

Paul Bremer, Pakowhai School

Pauline Simpson, Rosebank School

Rachel Chater, Kawerau Putauaki School

Richard Lennox, Tinui School

Rodney McLellan, Duntroon School

Sandi Abel, Oceanview Heights School

Sharon Keen, Casebrook Intermediate School

Sonia Gianelly, Dovedale School

Sue Gibson, Lake Brunner School

Suzanne Downey, St Joseph's Catholic School, Te Kuiti

Tina Ivamy, Makikihi School

Tracy Richmond, Omakau School

Warwick Moyle, Kaharoa School

Yvonne Williams, Riverdale School, Gisborne

Adam Cels, Te Huruhi School

Andrea Davies , Hampstead School

Angela Marshall, St Joseph's School, Fairlie

Ash Maindonald, Western Heights School

Bradley Roberts, Pauatahanui School

Brigid Peterson, Ardmore School

Carol Graham, Otaua School

Chris Riley, Tawhiti School

Dairne Kaimoana, Titahi Bay Intermediate School

David Prchal, Morningside School

Diana Scullin , Tamariki School

Dr. Cherie Taylor-Patel, Flanshaw Road School

Gary Pasfield, Waimauku School

George McGowan , Omakere School

Graham Avery, Appleby School

Harold Pearse, Waimarama School

James Rea, Russell Street School

Jane Rutherford, St Pius X Catholic School

Jen Vincent, Marco School

Jo Mahoney, Tuturumuri School

Jonathan Poole, Ormond School

Kate Stevenson, Tokanui School

Ken McLeay, Riverview School

Leanne Angland, Ruahine School

Lindsay King, Takitimu School

Lynne Duffin, Tomarata School

Mark Barratt, Papatoetoe South

Mary Kleinsman-Powell, St Mary's School Foxton

Michelle Hayward, Park Estate School

Mona Stewart, Te Kura o Mangateretere

Neville Hore, Wallacetown School

Owen Corlett, Lichfield School

Paul Coakley, St Pius X Catholic School

Peter Ferris, Ilminster Intermediate School

Rawiri Wihapi , Whangamarino School

Richard McMillan, Taihape Area School

Rodney Montford, Maramarua School

Sandy Hastings, Beckenham School

Sharon Marsh, Leithfield School

Sonya Hockley, Auckland Point School

Sue Heath, Hawea Flat School

Tamae Dimond, Waitomo Caves School

Toby Stokes, Crofton Downs Primary School

Tre Sylvawood, Winchester Rural School

Wayne Bainbridge, Matipo Primary School

Adrian Burn, Clifton School

Andrea Joyce, Tisbury School

Ani Wainui, Te Wharekura o Arowhenua

Barrie Wickens, Tauranga Special School

Brenda Williams, Owairaka District School

Bruce Crawford, Hikurangi Primary School

Caroline Gilligan, St Joseph's School, Levin

Christine Chadwick, Ashgrove School

Dane Robertson, Kaimai School

Debbie Couper, Kaitieke School

Diana Tregoweth, Papatoetoe West School

Dr. Deanna Johnston, Nga Iwi Primary School

Gary Quarless, Goldfields School

Germaine Peterson, Waikowhai Primary School

Graham Smith, Allenton School

Hayden Swann, Makaraka School

Jamie Marsden, Whenuakite School

Janeane Reid, Te Waka Unua School

Jennifer Horgan, East Taieri School

Jo McKay, Holy Family Catholic School, Wanaka

Joy Brown, Owhango School

Kath Joblin, St. Thomas More Catholic School.

Ken Ward, Murrays Bay School

Leanne Lim-Apiti, Kawhia School

Lisa Hill, Ratapiko School

Lynne Keohane, Anchorage Park School

Mark Ellis, Rakaia School

Mary Munro, Stirling School

Michelle Nell, Ahuroa School

Murray Bootten, Naenae Primary School

Nick Beamsley, Eketahuna School

Paddy Ford, Balclutha Primary School

Paul Cooper, Whitiora School

Peter Hopwood, Donovan Primary School

Rebecca Kaukau, Papakura Intermediate School

Rikki Horlock, Pamapuria School

Roger Reid, Pukehina School

Sarah Allen, Riverhills School

Shay Noonan, Morrinsville School

Sophie Tukukino, Te Kura Māori o Porirua

Sue McLocklan , Ohaupo School

Tammy Wallace, Te Mahoe School

Tom Cochrane, Matatoki School

Trish Plowright, Elm Park School

Wayne Jenkins, Ross Intermediate School

Alan Jackson, Titirangi Primary School

Andrew Brown, Northcote School

Ann Roughan, Kakanui School

Bede Gilmore, Winchester School

Brendan Wilson, Te Ranga School

Bruce Lendrem, Paengaroa School

Carolyn Marino , Westmere School

Christine Morrison, Sherwood School

Daniel Price, Arahunga School

Debbie Marshall, Dairy Flat School

Diane Bates, Oruaiti School

Ernie Buutveld, Havelock School

Gary Roberts, Hornby Primary School

Glenn Bermingham, New Windsor School

Grant Watson, Upper Moutere School

Heath McNeil, Ormiston Primary School

Jamin Lietze, Myross Bush School

Janet Collier-Poi, Elgin School

Jenny Mills, Woodstock School

Joan Woods, ST Francis Xavier School, Tawa

Judy Cooke, Governors Bay School

Kathleen Davidson, Sir Keith Park Special School

Kent Wilson, Westminster School

Leanne Otene, Manaia View School

Liz Horgan , St Joseph's School, Otahuhu

Malcolm Milner, Balmoral School

Mark Gifkins, Parkvale School

Maryann Roberts, Aranui Primary School (Whanganui)

Michelle Watson, Mosston School

Murray Kendrick, Strathmore School

Nick Reed, Havelock North Primary School

Paddy Sannazzaro, Levin School

Paul Hunt, Fairhaven School

Peter Kaiser, Tirimoana Primary School

Rebecca Stevens, Mauriceville School

Rikki Sheterline, Levin East School

Rose Symes, Arohena School

Sarah McCord, Kaitoke School

Shelley Blakey, Arataki School

Sose Annandale , Russell School Porirua East

Sue Mclachlan, Mountain View School

Tania McDonald, Brockville Full Primary School

Tom Paekau, Rangiuru School

Tristan Cheer, Eskdale School

Wayne Leighton, Royal Road School

Alan Sutton, Rangiora Borough School

Andrew Ducat, Konini School

Anne Canny, Trinity Schools

Ben Fuller, St Mary's School, Tauranga

Brendon Morrissey, Kaitaia Primary School

Bruce Tilby, Orewa North Primary School

Carolyn Smith, Pukenui School

Clair Twomey, Mangatainoka School

Danny Jewell, Parua Bay School

Debbie Smith, Musselburgh School

Diane McCallum, Tiaho Primary School

Fintan Kelly, Pakuranga Heights School

Gary Shirley, Papakaio School

Glenn Puna, Hauroko Valley Primary School

Greg Hurley , Silverstream South School

Heather Bell, Rosebank School

Jan Clark, Brunswick School

Janet Cummings, Our Lady of the Assumption School

Jess Ward, Paraparaumu Beach School

Joanne Hardwidge , Avondale Intermediate School

Judy Eagles, Maungatapere School

Kathryn Pick, Eltham School

Kerry Delaney, Titahi Bay School

Leonie McEwan, St Josephs School, Wairoa

Lloyd Bokser, Fenwick Primary School

Marama Muir-Tuuta, Te Kura Kaupapa Maori o Te Raki Paewhenua

Mark Johnson, Greenmeadows School

Matt Bokser, Hampden School

Mike Dowd, St Joseph's School, New Plymouth

Myles Ferris, Te Kura o Otangarei

Nigel Bioletti, Birkenhead Primary School

Paeariki Johnson, Rongomai School

Paul Patterson, Fergusson Intermediate School

Peter Melrose, Hampstead School

Rex Wilson, Taradale Intermediate School

Riripeti Totoro, Raurimu Ave School

Russell Thompson, Masterton Intermediate School

Scott Symes, Sir Douglas Bader Intermediate School

Shelley Bremner, Thornton School

Stephen Lewis, Hunterville School

Sue Rogers, Hedgehope School

Tania Morrison , Tainui Full Primary School

Tony Grey, Te Kowhai School

Trudy Heath, Te Kura Taumatua

Wendy Bamford, Wanaka Primary School

Ali Turner, Ngatimoti School

Andrew Larson, Fairfield School

Anne Doherty, Sherwood Primary School

Bernadette Ewer, St Joseph's School, Pleasant Point

Brent Godfery, Pembroke School

Bruce Topham, Halswell School

Cath Blacklow , St Josephs School, Ashburton

Claire Haugh, Woodbury School

Darren Kerr , Whareama School

Debbie Waldron, St Peter Chanel School

Diane Parkinson, Bucklands Beach Intermediate School

Fiona Gott, David Henry School

Gary Sweeney, Pukekohe Intermediate School

Glennis Vinton, Stanley Bay School

Greg MacLeod, Broad Bay School

Helen McGuigan, Bishop Edward Gaines Catholic School

Jan Gaffney, Wa Ora Montessori School

Janet Moyle, Henderson Valley School

Jill Cogger, Sacred Heart School, Reefton

Joanne Reiri-Tatana, North Street School

Judy Elvidge , Paroa School

Kathryn Smith, Ridgway School

Kerry Hawkins, Waverley Park School

Libby Hainsworth, St Brendan's School

Lorraine Howard, St Josephs School, Feilding

Maree Bathurst, Albany Primary School

Mark Lewington, Hillsborough School

Merita Waitoa - Paki, TKKM o Waitaha

Mike Farrelly, Raumati Beach School

Myra Paton, Vardon School

Nigel Davis, Wesley Intermediate School

Pam Voyce, Aria Primary School

Paul Petersen, Bombay School

Peter Verstappen, Wakefield School

Ricardo Fox, Mayfair School

Rob Taylor, Colwill School

Ruth McLeay, Faith City School

Sheree Campbell, Hay Park School

Steve Farrand, Maranatha Christian School

Sue Smith, Upper Harbour Primary School

Tania Savage, Cardinal McKeefry School

Tony Howe, Opotiki School

Vaughan van Rensburg, Chapel Downs School

Wendy Sandifer, Torbay School

Allan Mitchell, Waihopai School

Andrew Read, Kerikeri Primary School

Anne Lye, Churton Park School

Bernadette Newlands, Macandrew Bay School

Brian Eales, Clive School

Bryce Coleman, Paremata School

Catherine Swney, St Joseph's School, Paeroa

Clare Crawford, Kahutara School

Dave Bagwell, Westbridge Residential School

Deidre Alderson , Willowbank School

Diane Whyte, Fairhaven School

Fleur Petelo, Wymondley Road School

Gavin Beere, Hillpark School

Glenys Murphy, Tiritea School

Greg Roebuck, New Lynn School

Hiria TeMoana, Tawera Bilingual School

Jane Cavanagh-Eyre, Epsom Normal School

Janice Shramka, Karori West Normal School

Jillian Littlewood, Crawshaw School

John Bockett, South New Brighton School

Julia Beaumont, Havelock North Intermediate School

Kay Stevens, Riversdale School

Kevin Cronin, Whangaparaoa School

Linda Fraser, West Gore School

Lorraine Taylor, Lynmore School

Margaret Palmer, Waterlea School

Martin Elms, Our Lady of Kapiti School

Michael Bain , Te Mata School

Mike Malcolm, Leamington School

Neil Robinson, Blockhouse Bay Primary School

Nigel Frater, Plateau School

Pamela Arthurs, St Peter's School

Paul Ramsay, Waipu School

Phil Friar, Papamoa Primary School

Richard Coote, Birkdale Intermediate School

Robert Hyndman, Brookfield School

Ryan Fraser, Maheno School

Sepora Mauigoa, Glendene School

Shirley Winters, One Tree Point School

Steve Hayward, Green Island School

Sue Walters, Masterton Primary School

Terangi Hemi, Te Kura o Ratana

Tony Kane, Hamilton North School

Vern Stevens, Selwyn Park School

Yvonne Blair, Waikari School

Allison Graves, Waingaro School

Andrew Retallick, Kakaramea School

Anthony Faitaua, Rowley Avenue School

Bevan Campbell, Waikanae Primary School

Brian Filipo, Halfway Bush School

Carmel Brosnahan-Pye, St Joseph's School, Timaru

Charles Oliver, Whanganui Intermediate School

Clarinda Franklin, Hauraki School

Dave Shadbolt, Gladstone Primary School

Denyse Healy, Bleneheim School

Dianne Pomare, Te Kura Kaupapa Maori o Nga Maungarongo

Fraser Smith, Oturu School

Geoff Booth, Puketaha School

Gordon Caddie, Waltham School

Greig Mercer, Boulcott School

Ian Dickinson, Pigeon Mountain Primary School

Jane Corcoran, Waitotara School

Jared Stein, Hikuai School

Jim Turrell, Limehills School

John Kane, Our Lady Star of the Sea School

Julie Thelwall, Argyll East School

Kelly Barker, Hampton Hill School

Kim Theyers, Westown School

Linda Ireton, Keith Street School

Lucy Te Moana, Te Kura Kaupapa Maori a Rohe o Mangere

Marianne Booth, St Francis Catholic School

Martin Hett, Kapiti Primary School

Michael Gendall, Hutt Central School

Mike Molloy, Broadfield School

Neil Towersey, Te Puna School

Nikkie Christie, Norsewood & Districts School

Parekura Brown, Muriwai School

Paul Richardson, Sacred Heart School

Phil Walker, Westmere School

Richard Inder, Gate Pa School

Robyn Curry, Te Papapa School

Sally Wilkinson , Blomfield Special School and Resource Centre

Shane Cunliffe, Te Puke Primary School

Simon Bell, Otautau School

Stuart Cameron, Sumner School

Susan Arrell, Kaitaia Intermediate School

Teresa Jones, Waitoriki School

Tracey Simeon, Tautoro School

Vianney Douglas, Te Kura Kaupapa Māori o Otepou

Yvonne Catherwood, Otama School

Scott Walden, Manukorihi Intermediate School

John Prescott, Waikouaiti School

Shane Downs, Kaponga Primary School

Paul Tegg, Taupo Primary

Stan Tiatia, Invercargill Middle school

Sharron Scouse, Mangatawhiri School

Jane Lindsay, Paihia School

Peter King, Maruia School

Callan Goodall, St Patrick's Invercargill

Simon Green, Amberley School

Paul Irving, Riccarton School

Steve Zonnevylle, Gleniti School

Jan Otene, Rewa Rewa School

Alastair Schaw, Kairanga School

Donna Soljan, Glen Eden Primary

Jenny Vincent, Marco School

Sarah Roil, Kowhai Special School

Tana Klaricich, South Featherston School

Freya Hogarth, Hope School

Derek Linington, Papakura Normal School

Rachel Peters, Mossburn School

Sharren Read, Waitara Central School

John Auld, Lawrence Area School

Collette Sandilands, Grantlea Downs

Mark Potter, Berhampore School

Jan Tinetti, Merivale School

Alan Watts, Stella Maris

Cameron Lockie, Silverdale School

Shirley Porteous, Greenacres School

Mike Brosnahan, St Mary's School, Mosgiel

Clare Rowan, Hawera Christian School

Brya Dixon, Marton School

Murray Powell, Shannon School

Lin Dixon, Hokowhitu School

Lyndsay Whitehead, Matakohe School

Susan McDonald, St Therese School

Niels Rasmussen, Sunset Primary School

Esther Hamilton, Heddon Bush School

Frances Nelson, Fairburn School

Deidre Senior, Waitaki Valley

Julia Bevin, Paekakariki School

Brenda McPherson, Windy Ridge School

Lisa Clark, Ohakune Primary School

Deborah Fenton, Island Bay School

Susan Dennison, Mataura

Janice Borsos, Holy Cross School Henderson

Kathryn Carey, Pompallier Catholic School

Kathleen O'Hare, Maraeroa School

Angelique Bidois, Matata Public School

Gina Smith, Featherston School

Banapa Avatea, Flat Bush School

Denise Jones, Tatuanui School

Stephen Fennessy, St Andrews School Timaru

Doug White, Clyde School

Debra White, Marian Catholic School Hamilton

Linda Barton, Long Bay Primary

Jen Rodgers, St Clair School

Phil Palfrey, Kaitao Intermediate

Marylouise Macpherson-Hall, Kaingaroa Forest School

Ursula Hall, St Joseph's Catholic School, Pukekohe

Paul Richardson, Sacred Heart School Dunedin

Tim Cook, Purakaunui School

Shona Oliver, Central Normal School

Eden Chapman, Horohoro School

Ian Dewar, Tawa School

Jeremy Kurth, Walton School

Kris Burden, Harrisville School

Neil Simons, Longbeach

Phil Jones, Maraekakaho School

Louise Stevenson, Balfour School

Sue Simpson, Halcombe School

Sarah Hynds, Karaka School

Paul Grundy, Lucknow School

Tamara Bell, Southbridge Primary School

Jo Mahoney, Tuturumuri School

Jayne Bolsover, Te Puru School

Cass Sutton, St Patrick's Catholic School, Te Awamutu

Marlene Campbell, retired principal

Dave Parsons, Riverlands School

Ross Harvey, Kai Iwi School

Paula Hastings, Kuranui School

John Byers, Stanley Avenue School

Sandra Jenkins, Freemans Bay School

David Macmillan, St Mary's Catholic School Rotorua

Gary O'Brien, Kaipara Flats School

Christine Cosgrove, St James' Catholic School

Anne-Marie Gordon, Normandale School

Anna Wormald, St Pius X Catholic School

Caroline Gray, Collingwood Area School

Andrew Chesswas, Te Pahu School

Steve Farrand, Maranatha Christian School

Trish Scown, Putaruru Primary

Vaughan Franklin, Te Rapa Primary School

Rose Symes, Arohena School

Patrice O'Connor, Greytown School

Karen Wellington, Maoribank School

Di Pollard-Williams, Melville Primary School

Charles Gibson, Lepperton School

Vic Hygate, Kumara School

Nic Welch, Okoia School

John Doran, Karangahake School

Rhonda Kelly, Tamaki Primary School

Siobhan Patterson, Tirau Primary School

Cameron Lockie, Silverdale School

Shirley Porteous, Greenacres School

Mike Brosnahan, St Mary's school, Mosgiel

Clare Rowan, Hawera Christian School

Brya Dixon, Marton School

Murray Powell, Shannon School

Lin Dixon, Hokowhitu School

Sue Simpson, Halcombe School

Lyndsay Whitehead, Matakohe School

Susan McDonald, St Therese School

Sarah Hynds, Karaka School

Niels Rasmussen, Sunset Primary School

Esther Hamilton, Heddon Bush School

Frances Nelson, Fairburn School

Deidre Senior, Waitaki Valley

Julia Bevin, Paekakariki School

Brenda McPherson, Windy Ridge School

Lisa Clark, Ohakune Primary School

Lisa Morresey, Mount Maunganui Intermediate School

Kim McKenzie, Omarama

Authorised by Paul Goulter, National Secretary, NZEI Te Riu Roa, 178 Willis St, Wellington.